//Jak zamocować luźne gniazdo jack w gitarze akustycznej i klasycznej?

Jak zamocować luźne gniazdo jack w gitarze akustycznej i klasycznej?

Published on 1 January 2019 by GuitarEuroMedia

Jak zamocować luźne gniazdo jack w gitarze akustycznej i klasycznej?

W tym filmie poruszamy temat luźnego gniazda w gitarze akustycznej lub klasycznej. Naprawa gniazda jack w tym przypadku nie jest trudna, i każdy gitarzysta może wykonać taką naprawę samodzielnie.
Na filmie akurat mamy przykład obluzowanego gniazda w gitarze klasycznej, ale mocowanie gniazda robi się bardzo podobnie w każdej gitarze, która posiada pudło rezonansowe. Zamontowane fabrycznie gniazdo jack w gitarze lubi obluzować się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto zabezpieczyć je na stałe tak, aby nie było możliwości obluzowania się tego gniazda.

Co zrobić więc, gdy gniazdo jest luźne? Potencjalnie jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ kable prowadzące do tego gniazda mogą się urwać lub ukręcić.

Do naprawy potrzebne będą:
– śrubokręt o przekroju pozwalającym włożyć go do otworu jack
– klej
– klucz płaski do dokręcenia śruby gniazda jack
– klucz imbusowy o mały przekroju (lub inny)

UWAGA: przed działaniem należy poluzować struny w gitarze tak, aby można było swobodnie włożyć rękę do otworu rezonansowego.

Kolejne kroki – naprawa luźnego gniazda jack w gitarze klasycznej lub akustycznej:

1. Luzujemy struny
2. Odkręcamy zewnętrzną nakładkę gniazda jack (tę na zewnątrz pudla rezonansowego)
3. Wkładamy rękę do środka pudła
4. Wkładamy śrubokręt do środka gniazda jack
5. Wypychamy gniazdo za pomocą śrubokręta
6 Wyciągamy gniazdo ze środka pudła rezonansowego
7. Warto zamienić podkładki, które są nałożone na gniazdo na takie, o większych “ząbkach” (będą się lepiej trzymać, aby gniazdo przy dokręcani nie obracało się)
8. Regulujemy położenie nakrętki na gnieździe, tak, aby gniazdo nie wystawało nadmiernie pod włożeniu do otworu gniazdowego w pudle rezonansowym (wymaga to dopasowania metodą prób i błędów, za każdym razem wkładając gniazdo do otworu gniazdowego w pudle rezonansowym i sprawdzając, czy odległość jest odpowiednia). Musi to być dokładnie zrobione, bo od tego zależy, czy gniazdo będzie się trzymało później.
9. Jak dopasujemy już położenie nakrętki musimy zabezpieczyć za pomocą kleju, który nie pozwoli na obracanie się nakrętki wewnątrz pudła rezonansowego podczas dokręcania gniazda z zewnątrz
10. Wkładamy gniazdo do wnętrza pudła rezonansowego
11. Nakręcamy zewnętrzną nakładkę gniazda i mocno dokręcamy za pomocą klucza płaskiego, jednocześnie kontrując włożonym w otwór boczny gniazda cienkim kluczem imbusowym (lub innym, który wejdzie w boczny otwór gniazda)

Jak zakładać struny do gitary akustycznej i elektrycznej prosto i poprawnie: https://www.youtube.com/watch?v=jBX3XjX74cU
Nie montuj tytanowych progów w gitarach z metalowymi strunami! Lutnik Adrian Pierożak przestrzega! https://www.youtube.com/watch?v=7cVtSjKT8Gs

___
TopGuitar magazine website/Strona www magazynu TopGuitar:
http://topguitar.eu (eng)
http://topguitar.pl (pl)

TopGuitar fanpage:
https://www.facebook.com/topguitar

Twitter:
https://twitter.com/topguitarmag (eng)
https://twitter.com/TopGuitarPL (pl)

Like it? Thumb up!
Podobało Ci się? Daj łapkę w górę!

Subscribe us!
Zasubskrybuj nasz kanał YT!

Category Tag

Leave a Reply

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of