Yamaha Pacifica 112VM vs Yamaha Pacifica 112J - comparison

Published on 2 October 2018 by GuitarEuroMedia

Yamaha Pacifica 112VM vs Yamaha Pacifica 112J – electric guitars comparison

Pełny test: http://topguitar.pl/testy/yamaha-pacifica-112vm-i-112j-test-i-brzmienie-wideo/

Na sucho Yamaha Pacifica 112VM ma mocno zdefiniowany atak i wybrzmiewa raczej z pominięciem niskiego pasma, w przeciwieństwie do trochę głośniejszego modelu Yamaha Pacifica J, który charakteryzuje się „grubszym” tembrem z minimalnie ciemniejszym atakiem.

Pickupy z magnesami Alnico, w które wyposażona jest Yamaha Pacifica 112VM brzmią szlachetniej niż przystawki ceramiczne, w jakie wyposażono jej siostrę, Yamaha Pacifica J. Ta druga za to może poszczycić się większym pazurem i ostrością, co w pewnych gatunkach muzycznych jest bardziej pożądane. Różnice są wyczuwalne. A wiadomo, że co na jednym wzmacniaczu jest zaletą, w połączeniu z innym może stać się wadą.

Pięciopozycyjny przełącznik zapewnia bardzo szeroka paletę brzmień, oczywiście zdominowaną przez dzwoniący i pięknie przebijający się w miksie tembr przetworników jednocewkowych.

Krótko mówiąc – mamy strata, który pozwoli nam wycisnąć z pieca klasyczne brzmienia znane z niezliczonej ilości nagrań. Od funkowych gitar rytmicznych w stylu Nile Rodgersa po ryczące brzmienia solowe á la Jimi.

Na kanale czystym zarówno w gitarze Yamaha Pacifica 112VM jak i Yamaha Pacifica 112J najbardziej użyteczne będą przystawki w pozycji przy gryfie i w środku. Dysponują one, szczególnie pickup przy gryfie, bardzo dobrym balansem między nasyconym dolnym pasmem i czytelnym środkiem. Podążając przełącznikiem w prawo, wraz ze zmianami pickupów zwiększa się udział środkowego pasma i góry, aż do kulminacji w postaci nosowo brzmiącego humbuckera, który pełnię możliwości pokaże z mocniej odkręconym gainem.

Na kanale przesterowanym gitary Yamaha Pacifica 112VM i Yamaha Pacifica 112J wypadają znakomicie. Użyta konfiguracja sprawia, że możemy posługując się tylko tym, co mamy pod ręką – czyli przełącznikiem i gałką głośności – kreować diametralnie różne przestrzenie brzmieniowe. Przemykać między heavy metalowymi riffami, gdy zniszczenie sieje humbucker, chrupiącymi, bluesowymi crunchami w pozycjach 2 i 4 czy tłustymi leadami w pozycji neck.

Reasumując, Yamaha Pacifica 112VM oferuje bardziej szlachetne i subtelniejsze brzmienie w stylu retro, które powinno usatysfakcjonować „stratowych” purystów. Przystawki z magnesami Alnico o niższym niż ceramiczne sygnale bardziej uwrażliwiają wzmacniacz na wszelkie artykulacyjne zabiegi. Yamaha Pacifica 112J ma do zaoferowania mocniejszy sygnał i pełniejszy tembr, zachowując oczywiście charakter gitary z singlami.

___
TopGuitar magazine website/Strona www magazynu TopGuitar:
http://topguitar.eu (eng)
http://topguitar.pl (pl)

TopGuitar fanpage:
https://www.facebook.com/topguitar

Twitter:
https://twitter.com/topguitarmag (eng)
https://twitter.com/TopGuitarPL (pl)

Like it? Thumb up!
Podobało Ci się? Daj łapkę w górę!

Subscribe us!
Zasubskrybuj nasz kanał YT!

Category Tag

Leave a Reply

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of